Kupowanie samochodu z ubezpieczeniem

hyundai

Jeżeli jesteś już po etapie weryfikacji stanu technicznego samochodu i planujesz podpisać umowę ponieważ Twoim zdaniem ogłoszenia motoryzacyjne już nic innego nie wskażą godnego uwagi to pamiętaj o formie spisywanej umowy, a dokładnie o ubezpieczeniu OC. Sprawdź, czy składka została opłacona, czy w momencie zakupu samochód jest ubezpieczony.

Kupno samochodu musi odbywać się wraz z jego ważnym ubezpieczeniem, ponieważ bez ważnego OC może spotkać Cię naprawdę wysoka kara. W ferworze zakupów, wyjazdem na oględziny z myślą kupię samochód, nerwach i emocjach wiele rzeczy ucieka z głowy.

Skontrolowanie czy samochód posiada ważną polisę jest możliwe po jego numerze VIN czy numerze rejestracyjnym na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że w formularzu podasz takie dane jak numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN. Z bazy dowiesz się, jaki jest numer polisy OC przypisany do konkretnego modelu oraz marki samochodu.

Jeśli sprawdziłeś i właściciel posiada obowiązkowe OC to polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela, więc nie musisz podejmować decyzji w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Poprzedni właściciel jest zobowiązany, by powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu. Od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży z nowym właścicielem do czasu poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu auta, według towarzystwa nadal poprzedni posiadacz jest odpowiedzialny za pojazd.

Jeśli kupiłeś samochód, nie musisz niczym się martwić, oczywiście gdy zweryfikowałeś posiadanie ubezpieczenia. Sprzedający powinien Ci przekazać OC po zbyciu samochodu. Jako nowy właściciel, masz też prawo wypowiedzieć umowę dotychczasowego ubezpieczenia i podpisanie umowy w innym towarzystwie. Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy można jeździć na OC poprzedniego właściciela – nie ma z tym najmniejszego problemu. Zgodnie z prawem, nabywasz samochód oraz ubezpieczenie, więc możesz poruszać się swobodnie swoim nowym autem po drogach.

5/5 - (1 vote)